Boli sme a videli
sme na vlastné oči

srilanka

PatrikM

Ahoj! Volám sa Patrik a rád pracujem na tomto webe!

30. marca 2020

Srí Lanka

Základné údaje :
Časové pásmo: UTC +6
Počet obyvateľov: 20,3 milóna
Hlavné mesto: Kolombo, Kotte
Jazyk: sinhálčina, tamilčina, angličtina
Mena: Srílanská rupia (LKR)
Menový kurz: 1€ = 200,053 (LKR
Doklady ktoré treba na Srí Lanku

Pri cestovaní na Srí Lanku za účelom turistiky platia pravidlá elektronickej registrácie v rámci systému ETA (Electronic Travel Authorization). Registrácia je povinná pred príchodom, za poplatok 30 USD. Má platnosť 30 dní, v prípade potreby predĺženia je potrebné kontaktovať imigračný úrad v Kolombe.

Po celý čas sme  mali  polpenziu v hoteloch. V vybratých  reštauráciách  sme mali obed – cca 5-6 € s nápojom. Ceny potravín sú samozrejme lacnejšie.

Ceny niektorých potravín:

Chlieb = 0,40 €   Voda (1,5 l) = 0,50 €

  • l mlieka = 1 € 1 kg syra = 10 €
  • 1 l cola 1 €
  • porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4 €.
  • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 2 €.
  • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 5 €.
  • Kapučíno = 2,10 €.
  • Fľaša vína = 8,30 €.

Očkovanie a choroby na Srí Lanke

Srí Lanka je typická exotická krajina, v ktorej existuje určité riziko chorôb prenosných pri bodnutí hmyzom.

Odporúča sa aktívna ochrana repelentmi a odpudzovačmi hmyzu.

Tu musím povedať, že my sme nezaznamenali žiadny problém.

Počasie

Srí Lanka má tropické podnebie s priemernou ročnou teplotou na pobreží a v nížinách 26 – 31 °C. Priemerná teplota v centrálnej vysočine je 17 °C. Denné a nočné teploty na kopcoch sa môžu líšiť až o 14-18 °C. Hlavné obdobia dažďov sú v mesiacoch október – január a máj – júl. Ideálnym obdobím na dovolenku na Srí Lanke je na západe a juhu pobrežia december – marec, na východnom pobreží apríl, máj – september.

My sme mali po celý čas pobyt 25 – 30 st. C. Ideálne na turistiku.

Čo je dobré vedieť pred cestou

Pri návštevách chrámov a posvätných miest nie je vhodné plážové oblečenie. Šaty by mali zakrývať kolená a ramená.

Dávajte si pozor na fajčenie a konzumáciu alkoholu na verejných miestach. Je to podľa zákona zakázané a porušenie sa prísne trestá.

Alkohol sa dá kúpiť len v pár predajniach.

Kupovali sme  si  na trhu čerstvú kokosovú šťavu za 0,50 €/ celý kokos pred nami predavač odsekol mačetou /

Doma nepijeme colu, ale tam sme si na odporúčanie dávali. 1 l stál v obchode 1 €. A samozrejme sme kupovali balenú vodu.

Na Srí Lanku sme cestovali na prelome februára-marca.

Nočný let z Viedne do Dubaja sme absolvovali spoločnosťou Emirates takže bol komfortný. Počkali sme cca 2 hodiny a odleteli na Srí Lanku  .

Prílet na Srí Lanku, do hlavného mesta Colombo. Ubytovaní sme boli v krásnom hoteli .

Každý deň sme mali výborný program.

V skratke…

Boli sme v sloňom sirotinci v Pinnawala, kde žije približne 70 slonov vrátane tých najhravejších a najrozkošnejších sloních mláďat, zachránených po rôznych zraneniach z džungle. Kúpanie, ktoré prebieha niekoľkokrát denne je najväčším zážitkom, kedy sa obrovské stádo slonov presúva cez úzke uličky dediny k neďalekej rieke.

Sigirya čiže „Levia hora“, trón kráľa Kasyapa alebo „Pevnosť v oblakoch“, skala týčiaca sa strmých 200 m nad okolitý terén, patrí medzi tie najväčšie zaujímavosti a od roku 1982 je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Po „levích schodoch“ sme vystúpili  až na vrchol tohto mimoriadneho monumentu.

Videli sme  stredoveké kráľovstvo Polonnaruwa. Mesto zostalo takmer v pôvodnej podobe napriek tomu, že je staré viac než 800 rokov. Mestom prechádzalo množstvo zavlažovacích kanálov, bolo tam postavených množstvo chrámov a sôch Budhu.

Absolvovali sme aj výlet do  Národného parku, kde boli rôzne voľne žijúce zvieratá a  samozrejme – slony..

Daľšou zastávkou  bola Dambulla. Zlaté jaskynné chrámy v Dambulle považujú mnohí za najspirituálnejšie miesto na Srí Lanke. Vstup do jednotlivých jaskýň je zo 100 m vysokého skalného masívu, ktorý otvára pohľad na nádhernú panorámu krajiny.

Cestou z Dambully do Kandy kde sme boli ubytovaní 2 noci

sme navštívili dedinu Matale, ktorá je plná záhrad s korením a miestnym ovocím. Dozvedeli sme sa  o pestovaní jednotlivých druhov.

Mesto  Kandy, hlavného mesta sinhálskeho kráľovstva až do roku 1815. Uprostred mesta sa rozkladá umelo vytvorené jazero z roku 1807. Na jeho brehu stojí najposvätnejšia budhistická pamiatka Dalada Maligawa – Chrám Budhovho zubu. Večerná prehliadka chrámu a návšteva typického predstavenia kandyjskej tanečnej skupiny bola zážitkom.

Treba to vidieť a zažiť na vlastnej koži :)…!

Navštívili  sme kráľovské botanické záhrady Peradeniya,  videli sme  bohatstvo a rozmanitosť miestnej flóry.

Aká by bola návšteva Srí Lanky bez navštívenia čajových plantáží ?

Presunuli sme sa  do „Malého Anglicka“ – horskej oblasti Nuwara Elyia a rovnomenného mestečka, ktoré je kráľovstvom najlepšieho srílanského čaju. Dodnes je tu možné vidieť stavby z koloniálnej éry, dokonca aj nové domy postavené v anglickom štýle, obklopené veľkými záhradami. Po ceste sa nám naskytol nádherný  pohľad na úžasné vodopády a stráne svahov pokryté nekonečnými čajovníkovými plantážami. Návšteva továrne na čaj, kde sa vyrába ten najlepší čaj na svete – jedinečná možnosť ochutnať šálku pravého cejlónskeho čaju samozrejme s nákupom čajov domov.

Čo na záver….
Náš pobyt sme i užili. Srí Lanka má krásnu prírodu, pamiatky.

Už ako malý chlapec som sníval že raz navštívim CEJLON-Srí Lanku, som rád, že som si splnil jeden z mnohých cestovateľských snov…

Mohlo by sa Vám páčiť…

Neboli nájdené žiadne výsledky

Požadovaná stránka nebola nájdená. Skúste spresniť vaše hľadanie, alebo použite navigáciu na vrchu stránky.